İspanya'da Üniversite

İspanya'da Üniversiteler genellikle İspanyolca eğitim vermekle beraber bazı özel üniversiteler İngilizce olarak da eğitim sunmaktadırlar.

İSPANYA’DA İSPANYOLCA DİL EĞİTİMİ + SINAV HAZIRLIK KURSU + LİSANS EĞİTİMİ

İspanya’da İspanyolca olarak lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin en az B2 düzeyinde İspanyolca bilmesi ve aşağıdaki şartlardan birini sağlaması gerekmektedir. 
 

a.    Türkiye’deki İtalyan, Alman, Fransız liselerinden mezun olmuş ve herhangi bir ek sınava ya da denkliğe ihtiyaç duymadan bu ülkelerde lisans eğitimine başlayabilecek durumda olmak. 

b.    Avrupa Birliği’nde denkliği olan IB (International Baccalaureate – Uluslararası Bakalorya) diploması veren Türk liselerinden birinden mezun olmuş olmak.

Yukarıdaki koşullardan birini sağlamayan öğrencilerin İspanya’da Selectividad sınavına girmesi gerekmektedir.

Önemli Not: Türkiye’deki İtalyan liselerinden mezun olan öğrenciler İtalya’da Mimarlık, Mühendislik, Tıp ve Veterinerlik bölümlerinde okumak isterlerse İtalya’daki Selectividad sınavına girmek durumundadırlar. Dolayısıyla bu öğrenciler İspanya’da yine bu bölümlerde okumak isterlerse ya İtalya’daki Selectividad sınavından geçmeleri ya da İspanya’daki Selectividad sınavına girmeleri gerekmektedir.  

Bu koşulları sağlayan öğrencilerin lisans yerleşim sürecindeki diğer önemli kriterleri ise mezuniyet not ortalamaları, mezun oldukları okullar ve lisedeyken aldıkları derslerdir… 

Yukarıdaki koşulları sağlayan ancak yeterli düzeyde İspanyolca bilgisine sahip olmayan öğrenciler sadece dil eğitimi almak suretiyle İspanyolcalarını geliştirerek üniversitelere direk başvuru yapabilirler.

İspanya’da lisans okumak isteyen fakat yeterli düzeyde İspanyolca bilgisine sahip olmayan ve yukarıdaki koşullardan birini sağlayamayan öğrenciler için izlenebilecek yol şu şekildedir.  


Dil Eğitimi + Selectividad Hazırlık Kursu

Öğrenci İspanya’ya giderek B2 düzeyine kadar İspanyolca eğitimi alır sonrasında ise genellikle Ocak ayında başlayan ve Mayıs ayı sonuna kadar süren Selctividad sınavı hazırlık kursuna katılır. Öğrenci hangi İspanyol üniversitesine başvuru yapacağını İspanya’da iken seçer ve başvurusunu Mayıs ayı sonunda gerçekleştirilen Selectividad sınavı sonucuna göre yapar. 

Öğrencilerin sahip oldukları İspanyolca düzeylerine göre üniversitelere başvurmak için gerekli olan Almanca seviyesine gelmek için almaları gereken dil eğitimi süresi aşağıdaki tabloya göre tespit edilebilir.

 

Gerekli Eğitim Süresi

 

Seviye

 

Açıklama

120 saat / 6 hafta

A1

Başlangıç Düzeyi

140 saat / 7 hafta

A2

Başlangıç Üstü

140 saat / 7 hafta

B1

Orta Başlangıcı

160 saat / 8 hafta

B2

Orta Düzey

160 saat / 8 hafta

C1

Orta Üstü

160 saat / 8 hafta

C2

İleri Düzey

* Öğrenciler B2 seviyesini tamamladıktan sonra Selctividad sınavı hazırlık kursuna başlayabilirler.  

Yukarıdaki tablodaki herbir kur için gerekli olan eğitim süreleri ve İspanya’daki Selctividad sınavı hazırlık kurslarının Ocak ayı içerisinde başladığı gözönünde bulundurulduğunda İspanya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin sahip oldukları İspanyolca seviyelerine göre programlarına başlamaları için en uygun tarihler aşağıdaki tabloya göre tespit edilebilir. 

 

Uygun Başlangıç Tarihi

 

İspanyolca Seviyesi

Temmuz

Başlangıç Düzeyi

Ağustos

A1

Eylül

A2

Ekim

B1

* Tablo öğrencilerin B2 seviyesine kadar eğitim alacağı, Ocak ayında başlayacak olan Selctividad sınavı hazırlık kursuna katılacağı ve Mayıs ayı sonunda Selectividad sınavına gireceği varsayılarak hazırlanmıştır. Yukarıda belirtilen başvuru tarihlerinin kaçırılması durumunda yoğun İspanyolca eğitimi aldırılarak öğrenci gerekli seviyeye daha kısa sürede içerisinde erişebilir.

Selectividad Sınavı İçeriği

Selectividad sınavı iki bölümden oluşmaktadır.

Birinci Bölüm:
1. İspanyolca dil bilgisi ve paragraf soruları
2. İspanya tarihi
3. Bir diğer Avrupa dili (Almanca, İtalyanca, Portekizce, Fransızca gibi…) soruları
4. Aşağıdaki alanlardan biri seçilecektir. 

 

Sosyal Bilimler

 

Fen Bilgisi

Sanat tarihi

Matematik

Fizik

Kimya / Biyoloji

Teknik Çizim

İkinci Bölüm:

Öğrenciler ikinci bölümde lisede son iki yılda aldıkları dersler ve üniversitede okumak istedikleri alan gözönünde bulundurularak aşağıdaki alanlardan genellikle iki tane seçer ve bunlara hazırlanır.

 

Sosyal Bilimler

 

Fen Bilgisi

Dünya Edebiyatı

Matematik

Sosyal Bilimler için Matematik

Fizik

Kimya

Selectividad sınavının sonuçları genellikle Haziran ayının sonuna doğru açıklanır ve Temmuz başı itibariyle üniversiteler başvuruları kabul etmeye başlar.

Öğrenciler üniversitelere Selectividad sınavından aldıkları puanın %40’ı ve lise mezuniyet notunun %60’ı alınarak hesaplanan bir puan ile başvurusunu yapar.

Her üniversite farklı bölümleri için kabul edeceği mimimum bir puan açıklar ve öğrenciler buna gore başvurularını gerçekleştirirler.. .

Üniversiteler tüm başvuruları aldıktan sonra Temmuz ayı sonunda kabul alan öğrencileri açıklar. Boş kalan kontenjanlar için öğrenciler Eylül ayında tekrar başvuru yapabilmektedirler.

Öğrenim Süresi ve Ücretleri

İspanya’da lisans eğitimi süresi 4 yıldır. İspanya’daki üniversitelerin büyük çoğunluğu devlet üniversitesi olup yıllık ücretleri 1000-3000 Euro arasında değişmektedir. 

Academix İspanya dil eğitimi ve sınav hazırlık kursu için öğrencilerini İspanya’nın en iyi dil okulları olan Enforex, Don Quijote, Malaca Instituto gibi okullara yönlendirmektedir. Okula başvurunuzun yapılması, konaklamanızın ayarlanması, vize işlemlerinizin eksiksiz şekilde yapılması, vizeyi aldıktan sonra uçak biletinizin ayarlanması, dilerseniz karşılama organize edilmesi gibi… işlemler için Academix’in ücretsiz ve profesyonel danışmanlık hizmetinden faydalanıyor olacaksınız. 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright | @2018 | firmakayitlari.com | Her hakkı saklıdır.

Fatal error: Call to undefined method MysqliDb::MysqliDb() in /home/gfirma/public_html/index.php on line 417